تلفن تماس : ٠٢١٢٢٣٩٤٨٣٠    info@publishteam.com

کاربرد ضریب sjr در چاپ مقاله

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 18 فروردین 1398 در ساعت 13 : 57 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اگر می خواهید اقدام به چاپ مقاله نمایید و احتیاج دارید از مقالات دیگری استفاده نمایید که دارای داده هایی می باشد که شما باید از صحت و سقم آن ها با خبر شوید تا از آن ها با خیالی آسوده در چاپ مقاله استفاده نمایید باید به روش های مختلفی از اعتبار آن ها اطمینان حاصل نمایید. مجلات علمی از شاخص های مختلفی برای رتبه بندی شان استفاده می شود. یکی از شاخص هایی که میزان اعتبار مجله را مشخص می کند رتبه بندی بر اساس شاخص sjr می باشد. و هر مجله ای که دارای امتیاز بالاتری باشد از نظر sjr هم امتیاز بالاتری خواهد گرفت.

Sjr مخفف کلمه Scimago Journal Rank می باشد که برای دریافت اطلاعات بیشتر در ادامه با ما باشید.

روش محاسبه sjr

برای محاسبه sjr سه مرحله وجود دارد و اگر می خواهید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید و برای چاپ مقاله مثل چاپ مقاله ISI از آن استفاده نمایید.

اختصاص اعتبار داخلی sjr

برای هر مجله در این مرحله به طور پیش فرض اعتباری در نظر گرفته می شود. بنابراین محاسبه sjr  روندی است که به شکل چرخه ای تکرار می شود و این اعتباری که تخصیص پیدا می کند به اعتبارات قبلی وابسته می باشد. داشتن یک مقدار اولیه برای اعتبار مجله لازم است. فرایند sjr فرایندی همگرا می باشد. مقداری که اولین بار برای sjr در نظر گرفته می شود در اندازه اعتبار نهایی تاثیری ندارد و لی بر روی تعداد چرخه ای که تکرار می شود تاثیر می گذارد.

تکرار چرخه برای محاسبه sjr

هنگامی که از مرحله اول برای محاسبه   sjr گذر کردیم نوبت به تکرار چرخه می رسد  تا با این ترتیب درجه اعتبار مجله را با توجه به میزان اعتبار سایر مجلات به دست بیاوریم. چرخه محاسبه تا جایی ادامه خواهد یافت که اندازه واریانس sjr ما بین دو چرخه کم تر از میزانی باشد که قبلا برای آن در نظر گرفته شده است. نتیجه که اعلام می شود ضریب sjr مجله نامیده می شود.

نحوه محاسبه SJRQ

در مرحله دوم هر کدام از مجله ها دارای یک ضریب sjr  می شوند که شاخصی است که در کل دنیا دارای اعتبار می باشد. حالا نوبت به محاسبه نمودن شاخص SJRQ می باشد که اندازه آن با تقسیم نمودن ضریب sjr بر تعداد اندازه چاپ مقاله  که صورت گرفته است به دست می آید. مجموعه ای از اعتبارات که برای یک مجله به دست می آید از مجموع اعتباراتی می باشد که برای هر مقاله کسب شده است. بنابراین با این تقسیم درجه اعتبار برای هر مجله به دست می آید که به آن SJRQ می گویند. بنابراین برای چاپ مقاله از جمله برای چاپ مقاله ISI می توانید از این معیار برای میزان اعتبار داده های یک مقاله استفاده نمایید. یکی دیگر از روش هاییکه می توانید از آن برای تصمیم گیری برای استفاده در چاپ مقاله استفاده نمایید تعداد مقالاتی می باشد که در مجله به چاپ رسیده است.

این روشی که برای اعتبار دادن به مجلات و مقالات استفاده می شود در سایت گوگل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت sjr و Impact Factor

درباره تفاوت sjr و ایمپکت فاکتور می توان گفت که در sjr اگر مقاله ای مورد استناد بیشتری قرار گرفته باشد امتیاز بیشتری را به خود اختصاص خواهد داد که این بر خلاف فاکتور ایمپکت می باشد.

اطلاع از sjr مجلات

سایت ژورنال هاب می تواند برای به دست آوردن ضریب sjr  شما را راهنمایی نماید. بنابراین چنانچه می خواهید اقدام به چاپ مقاله نمایید به این سایت مراجعه کرده و شماره ISSN مجله را وارد کنید و اطلاعاتی از جمله ضریب sjr را به دست آورید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :