تلفن تماس : ٠٢١٢٢٣٩٤٨٣٠    info@publishteam.com

داوران با چه معیاری داوری می کنند

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 5 دی 1397 در ساعت 10 : 43 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برای داوری مقالات معیارهایی توسط آن ها در نظر گرفته می شود که این معیارهای از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشند. می توان این معیارهای را به بخش تقسیم نمود.

مقالات بر اساس سلیقه داوران بررسی می شوند اما معمولا همه داوران برای داوری مقالات از نکات مشترکی استفاده می کنند و نکات مشترکی برای آن ها اهمیت دارد. البته از سمت مجله نیز معیارهایی به داوران اعلام می شود که داوران، داوری خود را بر آن اساس نیز انجام می دهند برای نمونه برای چاپ مقاله ISI  باید نکاتی توسط داوران مورد توجه قرار بگیرد که توسط مجله ISI به آن ها اعلام شده باشد. یک سری معیارهای که مورد بررسی قرار می گیرند معیارهایی اولیه هستند که اگر داوران در بررسی آن ها به این نتیجه برسند که نکات خاصی در یک مقاله رعایت نشده است مقاله را رد کره و اجازه چاپ مقاله را نمی دهد. اولین نکته ای که از نظر داوران مجله در نظر گرفته می شود این است که مقاله تکراری نباشد در این صورت اگر مقاله تکراری باشد اجازه چاپ مقاله داده نمی شود. داورانی که مقاله را بررسی می کنند در زمینه مقاله شما، تقریباً مقالات دیگر را می شناسند و به محض مشاهده شباهت بین مقاله شما و دیگر مقاله  ها مانع از چاپ مقاله می شوند و مقاله شما را رد می کنند.

نوع تدوین و ساختاربندی مقاله از دیگر مباحثی است که توسط داوران مقاله مورد بررسی قرار می گیرند. این مورد زمانی مورد بررسی قرار می گیرد که دارور از اصالت  و عدم تشابه مقاله با سایر مقالات اطمینان لازم را کسب کرده باشد. یکی از نکاتی که در ساختار مقاله برای چاپ مقاله مورد بررسی قرار می گیرد هماهنگی و یکدستی مقاله است که مقاله باید از نظم و انسجام مناسبی برای چاپ مقاله برخوردار باشد.

یکی دیگر از مهم ترین معیارهایی که برای چاپ مقاله مورد توجه قرار می گیرد منابعی است که توسط نویسنده مقاله مورد استفاده قرار گرفته است. اینکه نویسنده به تمامی منابعی که از آن ها بهره برده است اشاره کرده است، اطلاعات کتاب شناختی منابع را وارد کرده و نتیجه گیری نویسنده مقاله از منابعی که از ان ها استفاده نموده است به درستی آورده شده است از جمله مواردی است که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین اگر می خواهید برای چاپ مقاله ، مقاله خود را برای مجله و داوری بفرستید باید به درستی از منابع استفاده کرده و به درستی نیز آن ها را معرفی کرده باشید.

چهارمین معیاری که در داوری مقاله در نظر گرفته می شود این است که نویسنده مقاله چگونه مسائل را تحلیل کرده است و چگونه به سوالات پاسخ داده شده است و ایا در این مقاله به تمامی سوالات مطرح شده پاسخ داده شده است با خیر؟

یک سری از معیارها نیز وجود دارند که صرف عدم رعایت آن ها باعث نمی شود که مقاله رد شود. برای این بخش داور مقاله پیشنهاداتی را برای رفع مشکلات به نویسنده ارائه می کند. برای مثال اگر ساختار مقاله به نحوی باشد که انسجام لازم را نداشته باشد ، داور به نویسنده پیشنهاد می دهد که مقاله را با رعایت اصولی بازنویسی نماید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :