تلفن تماس : ٠٢١٢٢٣٩٤٨٣٠    info@publishteam.com

بررسی شاخص های ایمپکت فاکتوربرای چاپ مقاله

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 21 فروردین 1398 در ساعت 16 : 24 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در بیشتر موارد دانشجویان و محققان برای چاپ مقاله خود از مقالاتی استفاده می کنند که قبلا چاپ شده اند. بنابراین از ارقام و آماری برای چاپ مقاله استفاده می کنند که قبلاً در مورد آن ها تحقیق شده است و چاپ مقاله برای آن ها انجام شده ست. با توجه به این نکته نمی توان به راحتی به هر مقاله ای که قبلا به چاپ رسیده است به راحتی استناد نمود و باید میزان اعتبار مجله ای که مقاله در آن چاپ شده است و یا خود مقاله مورد بررسی قرار بگیرد و سپس از آن به عنوان یک منبع موثق برای استفاده در چاپ مقاله استفاده نمود.

بنابراین کسی که می خواهد از داده هایی که از قبل در دیگر مقالات استفاده شده است برای چاپ مقاله خود از آن ها استفاده کند باید از میزان اعتبار مجله با خبر باشد.

روش های بررسی اعتبار مقاله

  • یکی از بهترین روش هایی که برای بررسی اعتبار مقاله درنظر گرفته می شود مجله ای است چاپ مقاله در آن انجام شده است. صرف چاپ مقاله ISI  هم شما نمی توانید از اعتبار مقاله اطمینان پیدا کنید. ولی به هر حال مجلاتی که معتبر هستند  و چاپ مقاله در آن ها انجام شده است از نظر ارقام و اعداد و آمار کاملاً درست بوده و شما می توانید برای چاپ مقاله خود در مجلات با ذکر منبع از این مقالات استفاده نمایید.
  • شاخص هایی برای بررسی درجه اعتبار مجلات در نظر گرفته شده است که برای بررسی اعتبار مقالات چاپ شده  می توانید از آن ها استفاده نمایید. از شاخص های معتبر ایمپکت فاکتور می باشد که دارای انواع مختلفی می باشند که این مقدار توسط سایت های معتبری محاسبه و اعلام می شود.

ایمپکت فاکتور به روش های مختلفی بررسی می شود که در ادامه به آن ها اشاراتی خواهیم کرد.

انواع ایمپکت فاکتور

برخی از انواع شاخص ها هستند که در حوزه ایمپکت فاکتور معرفی شده اند و این در صورتی است که بسیاری از دانشجویان و حتی پژوهشگران از این مورد اطلاعی نداشته و برای بررسی میزان اعتبار یک مجله به IF آن بسنده می کنند. ولی شاخص های دیگری به نام های ایمپکت فاکتور مجله، شاخص اچ، شاخص G و یا شاخص آیگن فاکتور نیز هستند که باید برای چاپ مقاله در مجله مورد نظر آن ها را نیز بررسی نمایید.

ایمپکت فاکتور

وقتی که به یک مجله استنادات زیادی می شود در واقع ایمپکت فاکتور مجله را بالا می برد. برای  محاسبه ایمپکت فاکتور در دو سالی که گذشته تعداد استناداتی که به یک مجله شه است بررسی می شود  بر کل مطالب منتشر شده تقسیم می شود و به این ترتیب ضریب ایمپکت فاکتور محاسبه می شود. برای مشاهده ایمپکت فاکتور می توانید به سایت هاب رجوع نمایید و علاوه بر اینکه اطلاعاتی را در این زمینه به دست خواهید آورد IF را نیز می توانید به دست بیاورید

شاخص اچ

در شاخص اچ، به جای این که بر کل مقالات تمرکز شود به کیفیت علمی یکی از نویسندگان توجه می شود و هر چه این نویسنده دارای عدد بیشتری باشد ارزش علمی آن بیشتر خواهد شد.  برای اطلاع از این شاخص هم می توانید به سایت هاب مراجعه نمایید.

شاخص جی

شاخص جی در واقع مکملی برای شاخص اچ محسوب می شود. در این شاخص که باید ان را برای چاپ مقاله در نظر داشته باشید میزان استناداتی که به مقاله یک نویسنده شده است در نظر گرفته می شود. برای اطلاع از این شاخص برای چاپ مقاله نیز می توانید به سایتharzing مراجعه نمایید

آیگن فاکتور

این شاخص نیز که یکی از انواع ایمپکت فاکتور به حساب می آید می تواند به شما بگوید که مجله دارای تعداد کمی از خود استنادی بوده است برای اطلاع از این شاخص می توانید به سایت هاب مراجعه نمایید

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :