تلفن تماس : ٠٢١٢٢٣٩٤٨٣٠    info@publishteam.com

اچ-ایندکس برای بررسی کیفیت مجلات برای چاپ مقاله

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 23 ارديبهشت 1398 در ساعت 12 : 20 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اگر در زمینه ای تحقیقاتی را انجام دادید حتما می خواهید آن را به اسم خودتان منتشر نمایید و علاوه بر اینکه ا ز مزایای آن استفاده نمایید به دیگر محققان نیز اجازه خواهید داد که از نتیجه تحقیقات شما استفاده کرده و آن را گسترش دهند.

اگر می خواهید اقدام به چاپ مقاله نمایید مطمئناً به دنبال مجله ای هستید که دارای اعتبار کافی باشد یکی از شاخص هایی که می توانید با استفاده از آن اقدام به بررسی درجه اعتبار مجله نمایید. یکی از شاخص ها که می توانید برای  چاپ مقاله از آن استفاده نمایید شاخص H-Index  می باشد.

برای محاسبه اچ ایندکس می توانید از web of science و sjr و گوگل اسکولار استفاده نمایید. چنانچه می خواهید اچ-ایندکس را محاسبه نمایید در  ادامه با ما همراه باشید.

معنی اچ-ایندکس چیست

این شاخص نشان دهنده شمار مقالاتی است که دست کم به همان تعداد به ان استناد شده باشد. برای مثال اگر اچ-ایندکس مجله ای 1065 باشد به این معنی می باشد که به همه این مقالات 1065 بار ارجاع داده شده است.

نحوه محاسبه اچ-ایندکس

می توانید برای اطلاع از اچ ایندکیس یک مجله به https://www.scimagojr.com مراجعه نمایید. به این ترتیب که اسم مجله را در باکس سرچ وارد می کنید و اچ ایندکس مجله مورد نظر را مشاهده نمایید.

کاربرد شاخص اچ ایندکس

برای تفکیک بین محققان از این شاخص استفاده می کنند و این شاخص به شما می گوید که این مقاله تاثیر بیشتری در زمینه تحقیقاتی شما داشته و یا به حدی نبوده که افراد زیادی به ان استناد نمایند. زیرا این امکان بسیار زیاد می باشد که محققی  چاپ مقاله در تعداد بالا انجام بدهد اما تاثیرگذار نباشد و از کیفیت بالایی برخوردار نباشد.

از این شاخص برای افرادی استفاده می شود که در یک حوزه فعالیت می کنند و با این شاخص مشخص می شود که رتبه علمی چه شخصی بالاتر می باشد.

یکی دیگر از کاربردهایی که شاخص H دارد این است که می توان از طریق آن پیش بینی کرد که در آینده چه کسی افتخار کسب جوایزی مانند نوبل را می تواند داشته باشد و می تواند در آینده جهره ای ماندگار باشد.

بسیاری از دانشجویان نیز برای انتخاب استاد راهنما می توانند از این شاخص استفاده نمایند و به  این ترتیب می توانند فردی را به عنوان استاد راهنما انتخاب نمایند که قوی تر باشد. و با این حساب می توانند در نهایت مقاله  ای قوی تر داشته باشند.

مزایا و معایب اچ ایندکس

این شاخص برای  چاپ مقاله  و استناد به مجلات بسیار مناسب بوده و هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی مجله را بررسی می نمابد و ایراد بسیاری از شاخص ها را ندارد.

ولی عیبی که این شاخص دارد این ا ست که این ضریب نمی تواند برای تعداد نویسندگان شاخصی را مشخص نماید و سهم هر یک را بیان نماید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :