تلفن تماس : ٠٢١٢٢٣٩٤٨٣٠    info@publishteam.com

انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 12 اسفند 1397 در ساعت 11 : 40 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پس از این که یک مقاله را می نویسید و یا پیش نویس آن را آماده می کنید باید مجله ای مناسب را برای چاپ مقاله انتخاب نمایید. بیشتر مجلاتی که دارای اعتبار زیادی می باشند تخصصی بوده و بر اساس حوزه تخصص خود اقدام به چاپ مقاله می نمایند. بنابراین باید محتوا و عناوین مجله را برای چاپ مقاله انتخاب نمایید و سپس مقاله را ارسال نمایید. در ادامه نکاتی را درباره نحوه انتخاب مجله بین می کنیم پس با ما همراه باشید.

دسته بندی مجلات

مجلات ISI که قبلاً بسیاری نکات را درباره چاپ مقاله ISI در  آن ها بیان کرده ایم، مجلات ISC، مجلات Scopus، مجلات علمی پژوهشی، مجلات Pubmed، مجلات علمی ترویجی و مجلات علمی تخصصی از انواع مجلاتی هستند که چاپ مقاله در حوزه های تخصصی در آن ها انجام می شود.

امتیاز بندی مجلات

برای مقاطع تحصیلی مختلف امتیاز چاپ مقاله متفاوت می باشد برای نمونه در کارشناسی ارشد حد اکثر امتیاز برای چاپ مقاله در زیر آمده است:

حداکثر امتیاز برای چاپ مقاله ISI، 2

حدکثر امتیاز برای چاپ مقاله ISI غیر انگلیسی، 1.5

حداکثر امتیاز برای چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی، 1.5

حداکثر امتیاز برای چاپ مقاله در مجلات علمی ترویجی،1 و در نهایت چاپ مقاله در مجلات علمی دارای اعتبار 0.5 می باشد.

ارتباط مقاله ارسالی با موضوعات مجله

هنگامی که می خواهید مقاله را برای چاپ مقاله به مجله ای ارسال نمایید قسمت اسکوپ مجله را بررسی نمایید و چنانچه در زمینه مقاله شما فعالیت می کند آنگاه مقاله خود را ارسال نمایید. در غیر این صورت احتمال زیاد نتیجه منفی از ارسال مقاله می گیرید. بنابراین محتوای مقاله شما باید ارتباط با موضوعات مجله داشته باشد.

نحوه تشخیص اعتبار مجله برای چاپ مقاله

انواع مجلاتی که برای چاپ مقاله انتخاب می نمایید دارای انواع مختلف اعتبار می باشند برای مثال چاپ مقاله ISI ایمپکت دار، اعتبار بیشتری نسبت به چاپ مقاله ISI بدون ایمپکت می باشند. چاپ مقاله ISI در مجلات دارای ایمپکت دارای داوری زمان بر و سخت تری نیز می باشد. اعتبار مجلات ISI دارای ایمپکت با Impact Factor مورد سنجش قرار می گیرد که به آن ضریب IF می گویند که یکی از مهم ترین شاخص های سنجش علم می باشد.

جعلی بودن و یا اعتبار مجله برای چاپ مقاله

هنگامی که مجله ای را برای چاپ مقاله انتخاب می کنید باید از میزان اعتبار آن اطمینان حاصل نمایید تا مجله منتخب شما جعلی نباشد. وزارت علوم و دانشگاه ازاد در فواصل زمانی معینی اقدام به چاپ لیست مجلات غیر معتبر می کنند و شما می توانید برای اطمینان از اعتبار مجله برای چاپ مقاله به این لیست مراجعه نمایید.

روش های تعیین مجله برای چاپ مقاله

مهم ترین کاری که می توانید برای انتخاب مجله برای چاپ مقاله انجام دهید این است که به افرادی که در زمینه چاپ مقاله در مجلات معتبر تجربه دارند مراجعه کرده و از آن ها راهنمایی بگیرید.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای انتخاب مجله برای چاپ مقاله انجام دهید این است که ببینید مراجعی که از آن ها به عنوان مرجع استفاده نموده اید در چه مجلاتی چاپ شده اند. همچنین به ضریب IF مجله و زمانی که باید منتظر چاپ مقاله بمانید نیز از گزینه هایی است که باید در انتخاب مجله برای چاپ مقاله به آن ها توجه نمایید. سعی کنید از مجلات قدیمی که در مجلات معتبر ایندکس شده اند برای چاپ مقاله به جای مجلات تازه کار استفاده نمایید. مخاطبان مقاله شما نیز برای چاپ مقاله دارای اهمیت می باشد برای مثال شاید ارائه آمارهای داخل کشور ما جذابیت برای خواننده خارجی نداشته باشد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :